top of page
  • Michal Žižka

Už potebuji nové písmo!

Updated: Oct 8, 2023


Nerozumím tomu, proč mi znova vyšel tuctvý design! Co dělám špatně? Chci se graficky pohnout dál, ale asi jsem překročil grafický bludný balvan!


paní Daniela z Dejvic
Děkuji za vaší otevřenost:

Danielo, myslím že potřebujeme oživit vaší sadu písem. Proč?

Aby jste vystoupila z grafického začarovaného kruhu.


Úvodní rada

Nebudu to natahovat - vyhledejte si pro váš nově vznikající design jednoznačně neokoukaná, netuctová písma. Použijte nová písma!


Proč si opatřit nová písma?

Možná vás napadá:

Vždyť hromadu fontů mám již automaticky nainstalovanou na svém operačním systému a není jich zrovna málo!

To jo, jenže tady jde spíše o kvalitu, než o kvantitu. Písma, která máte rovnou v systému k dispozici, nepatří zpravidla k luxusní desgin kvalitě. Ta písma v rámci operačního systému nevynikají svou originalitou a drtivá většina nebyla zakoupena od špičkových typografů. A taky nejsou příliš moderní.


Druhý důvod, proč se poohlédnout po nových písmech, je zmíněn už v samém úvodu, vy zkrátka už nechcete tuctovou grafiku.

Písmo je dost zásadní grafický prvek, a pokud použijete ta písma, která má každý člověk na svém PC, pak samosebou používáte poněkud ‘ošoupaná’ a okoukaná písma – a to vede jen ke všední nezajímavé grafice.


Kde si opatřit písmo?

Existuje samozřejmě spousta webů s možností stáhnout si písmo. Hledejte pod hesly písmolijna, font-banka, v angličtině nejčastěji Type foundry nebo Front shop.

I v tomto oboru platí, že za kvalitu si budete nejspíše muset trochu připlatit. Fonty zdarma často nemají českou diakritiku (háčky).

Cena kvalitního neokoukaného písma není zanedbatelná a pro příležitostného občasného grafika nákup drahého písma přestává dávat smysl – to je jasné.


Dobrá zpráva jak ušetřit za písmaZde jsou celkem šikovná a moderní písma ke stažení zdarma.


Pak existuje naprosto skvělá možnost, která vás myslím potěší: můžete si pronajmout písmo na omezenou dobu (stejně jako si pronajmete karavan) a cena za font je v tomto případě velmi příznivá.
Díky těto službě jste tak schopni za pár stovek pořídit originální krásný font vysoké kvality. Pokud tedy děláte jen jednorázovou grafiku, a chcete zaujmout už písmem, pak Fontstand je dobrá cesta! Z obsáhlého katalogu fresh písem si vyberete krásný kousek, který můžete používat celý měsíc! Což je FONTastický!


Jste rychlí?

Další výborná možnost pro vás je, že si zde písmo můžete vyzkoušet (dočasně stáhnout) na 3 hodiny a otestovat přímo ve vaší grafice. A pokud jste rychlí a narození pod šťastnou hvězdou, tak to během tří hodin stihnete i dokončit a vytisknout - to zní jako crazy grafická výzva! Klidně to zkuste.


Kontrola písma před instalací

Dobré písmo, kterým chcete vysázet české texty, musí pochopitelně “umět“ i české znaky. Pokud si už už honem chcete stáhnout parádní fajnové písmo z nějakého jiného písmového webu, udělejte si těsně před stažením písma rychlou kontrolu, zda obsahuje českou diakritiku (například znaky ř, ď, ť, ů).

Pokud vám ten nový font dokáže zobrazit jen: "Rehori muj, bud mě más rád nebo ne!", pak máte smůlu. Přestože některé české znaky jsou ok.


Jak filtrovat jen česká písma?

Česká písma jsou na těch lepších fontotékách většinou pod jazykovou kategorií Latin extended, nebo explicitně Czech a tato písma bezpečně obsahují celou českou znakovou sadu, včetně naší překrasné anomálie spísmenem Ř :).

Pokud stránky nabízející písma nemají tento jazykový filtr pro české fonty, většinou to už cosi vypovídá o kvalitě nabízených písem.


Zamilovali jste se do úžasného písma …

… ale nemá české Ř! Tak pokud chcete toto úžasně se hodící písmo k vašemu tématu použít jenom na krátký titulek, pak tu je jedna záchrana.

Tato "nečeská" písma překvapivě většinou obsahují znak háčku, ten lze napsat samostatně. Takže v takto krátkých titulkových textech si tam ten háček můžete jaksi zazáplatovat - prostě tam ve druhé vrstvě bude další textový rámeček s napasovaným háčkem. Jen raději dělejte tuto implementaci háčku až na úplný konec vaši grafiky - kdy už jsou všechny texty bezpečně umístěné. V tuto chvíli už nehrozí, že byste separovaný háček někde zapomněli na ploše v nevhodném místě.


Test grafické použitelnosti písma

Dobrý kvalitní široce použitelný font obsahuje vlastně několik písem dohromady, (říkáme tomu rodina písem) a obsahuje různé tloušťky, neboli řezy písma - Regular, Light, Thin, Heavy, Bold, Black.


Pokud hodláte použít jen písmo na hlavní titulek, tak se tím netrapte. Ale pokud se poohlížíte po písmu, kterým chcete vysázet delší komplexnější texty, pak potřebujete font s více řezy (varianty tučnosti a kurzíva). Občas je potřeba něco vyznačit kurzívou či zvýraznit boldem.


Další zdroje kvalitních písem


Inspirační galerie

Užasná série plakátů postavených na písmu například zde.


Nový začátek

Zahájit nový grafický projekt se speciálně pořízeným krásným a kvalitním písmem je jiné kafe!

Připadáte si jako režisér, máte to všechno na place pod kontrolou od samého počátku. 

Homework – zkuste si to ještě dneska

Přátelé, už zdánlivě nenápadnou volbou písma pro hlavní titulek váš projekt získává fresh/osobitý neokoukaný výraz!
  1. Vezměte váš starší design – otevřte starší soubor

  2. Navštivte stránku Google Fonts

  3. Do políčka PREVIEW vepište totožný TITULEK , jako máte na vašem starším designu

  4. Vytipujte písmo, které přináší osvěžení vašeho projektu

  5. Stále na stránce Google Fonts si maximálně zvětšete náhled písma, až do maxima.

  6. Font, nebo celou rodinu (se všemi řezy) si stáhněte, nainstalujte.

  7. Aplikujte Font na váš starý/teď už nový design.

S pozdravem

Autor grafického tréninku

Michal Žižka21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page