top of page
  • Michal Žižka

Procházka grafickým harampádím

Updated: Oct 27, 2023

Mám pro vás ostrý guláš grafických nesmyslů. Přestože Vám nebude chutnat, ale i tak to bude přínosné.

Uvidíte na vlastní oči čistokrevnou grafickou hrůzu. Ale ve skutečnosti vás to esteticky posílí. Je moudré si občas ujasnit, co opravdu nechceme ve své grafice mít.


Není to ode mě žádná škodolibost!

Cíl následující kolekce není vyvolat posměch. To vůbec ne. Jde mi spíše o to, na chvilku se zastavit a v klidu vizuálně analyzovat:

  • Co máme zrovna před sebou?

  • Co tady nefunguje?

  • Proč se mi to nelíbí?

Jakmile to vyslovíme nahlas a dáme tomu konkrétní argument, už se k tomu nikdy ani nepřiblížíme.

Pojďme do toho skočit rovnýma nohama...Pojďme si v tom chaosu udělat pořádek

Vy to dozajista víte, ale čistě pro pořádek si to zrekapitulujme. V této grafické kolekci nejvíce bolí následující momenty a místa:Tady chybí jeden hlavní šéf plochy

Není tam jeden klíčový dominantní prvek, což způsobuje chaotické těkání oka na ploše. Člověk neví, na co se má soustředit. Každý z toho bude dost zmaten!
Všechno tady na mě křičí!

Ostré barevné kontrasty jsou normálně fajn! Jenomže tady toho na nás křičí z každého místečka moc a oko si přeje uniknout pryč. Což je přesně opačný efekt, než o co usiluje dobrý grafik. Grafika by měla mít alespoň jednu "relax" zónu, kde si oko odpočine.
Zahuštěný koktejl fontů

Mnoho (h)různorodých fontů, různě deformovaných. Tohle je nesourodý typografický mix.
Přeplněnost formátu

Tvůrce této grafiky chtěl evidentně sdělit strašně moc najednou. Nechápe váhu tiché mezery ani blahodárnost grafického prázdna. A výsledkem je, že mne jako diváka štve, jak nekultivovaně a překotně mi do hlavy tlačí všechen ten "visual trash".Rotující písmo

Zákon písma: Písmo má být především čteno. A zde se písmo dost divoce láme a rotuje. Málokdo je ochotný kroutit hlavu o 180 stupňů. To vám potvrdí každý fyzioterapeut :) Navíc když nemáte žádnou jistotu, že ten text bude pro vás jakkoliv přínosný (?) – tak proč to tedy vůbec číst (?). Experimentujte s písmem, ale nedělejte kejkle!

Já vím, že vás to trochu bolelo do oka

Právě jsem se kráce prošli "grafickým harampádím".

Ale už jsme venku! Domnívám se, že právě díky této procházce uděláte zanedlouho skvělý design – právě že ještě mnohem lepší!Zvu vás k fascinující tvorbě grafického designu.


A také si tam spravíte oko magickým designem.


S pozdravem

Michal Žižka21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page