top of page
  • Michal Žižka

Umění stylizace tvaru

Updated: Feb 12

Chci umět dokonale vyčistit hlavní motiv. A chci komunikovat skrze minimalistickou ilustraci. Miluji tenhle čistý styl, který nestárne. Jak mám postupovat, mám překreslit fotku?


Díky, Pavel


Takže dneska to bude pro milovníky přímočaré grafické komunikace.
Pokud jste vášnivý fanoušek grafického minimalismu, tak si zde přijdete na své.

Uděláme si průpravu (v tomto formátu zatím jen teoretickou) jak na přímočarou ilustraci, ve které nic nepřebývá a absolutně nic nechybí. A přesto tahle ilustrace řekne našemu divákovi všechno podstatné.


Umění tvarové stylizace

Jaké jsou výhody stylizace v grafickém designu?


Tvarová stylizace hlavního objektu je na plakátě nepřehlédnutelná, z dálky pohodlně rozpoznatelná.

Šikovnou stylizací zvládnete zachytit jak hlavní objekt, tak celou scénu! Třeba hrůzo-temný les s nabroušenými noži. Brrrr.


Grafická stylizace komunikuje přímočaře, nezmate diváka žádnými postradatelnými detaily.
Stylizace je většinou tvořena vektorovým objektem, tedy snese libovolné zvětšování / zmenšování bez ztráty kvality hlavního motivu.

Když ovládnete řemeslo stylizace tvaru, tak můžete na svém plakátě vytvořit jakoukoliv kompozici. A co je úžasné – můžete i vrstvit významy na sebe – to vám fotka tak hezky a svobodně neumožní!

(porovnejte s původním plakátem na film The exorcist)
Co je dokonalá stylizace?  • je to umění AKCENTU jen těch sémanticky významných znaků hlavního objektu (viz příklad plakátu Exorcista). Zkrátka dáte tam jen ty atributy, které poslouží k okamžitému čtení hlavní myšlenky.

  • Můžete si svobodně autorsky prava proporce kresleného předmětu, žádný diktát svazující reality

  • Máte naprosté právo veta! – vypusťte všechny nepodstatné a zavádějící detaily

  • Jste jako Bůh tvarů! – volíte si optimální úhel záběru na váš objekt nebo na celou scénu
A co naopak není dobrá stylizace?

Není to o obtahování obrysů z fotky - přestože na youtube najdete hormadu tutoriálů, kdy vám někdo ukazuje přesně tuto nekreativní metodu. Jasně, někdy to může klapnout, ale taky nemusí – otrockým obtahováním fotky nemáte absolutní kontrolu nad svým tvarem, proporcemi.


Do dobré stylizace nepatří

  • nahodilé tvarosloví

  • nekonzistentní tvarová zákoutí,

  • nekonzistentní ohyby křivek, kdy na jednom místě máte ostré tvary a o kousek dál měkký rádius.

  • malicherné drobné detaily, které jen "špiní" hlavní tvar.


Další zdařilé příklady


Několik rad na začátek

Můžete na to jít buď postaru, buď si tu ilustraci sami vytvoříte (třeba v Illustratoru, Procreate, Corelu) nebo si opatříte ilustraci na webových burzách (např www.flaticon.com).
Pokud si hlavní motiv toužíte sami nakreslit, pak celý proces stylizace zahajte prosím pěkně "postaru" – kresebnou ruční přípravou. Takto si uchováte maximální kontrolu nad vznikajícím tvarem. Tohle je nejvíce podceňovaná chyba začínajících grafiků, zbrkle začít kreslit přímo v PC.

Soustřeďte se na hlavní motiv – snažte se o maximální grafické zjednodušení >> aby to už více zestručnit nešlo! Zároveň ale musíte zachytit hlavní ikonické momenty a detaily.

Pro výrobu tohoto stylu grafické ilustrace se jednoznačně hodí vektorové grafické aplikace, např: Adobe Illustrator, Corel Draw, Vectr, Affinity Designer, Figma...Když máte hotovo, nejspíše budete potřebovat přibrat i nějaké písmo – obvykle se k vektorové ilustraci hodí písma GROTESKY (tedy nepatková písma). Čistota nepatkového písma dobře konvenuje s čistotou stylizovaného tvaru.

Bacha: umění stylizace vyžaduje zkušenost. Zkoušejte, experimentujte a nevzdávejte to! A vůbec se nebojte přehánět: viz křivka ohnutých zad na následující modré stylizaci.Blesková vektorová ilustrace z fotky


Víte, dlouho jsem váhal, zda to sem dávat. Existuje pěkný nástroj, taková zkratka, jak během minuty získat z původní bitmapové fotky krásnou přesnou vektorovou ilustraci. Tak budiž - vyzkoušejte si to!


Drahý čtenáři, oba víme, že by se hodil praktický nácvik, čím dříve, tím lépe. I na to jsem myslel – pošlu pozvánku do emailu.


S pozdravem Michal Žižka19 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page