top of page
  • Michal Žižka

Nenechám tam žádný prázdný prostor!

Updated: Oct 7, 2023

Tenhle výrok jsem již slyšel nejméně desetkát: "Platím si za celou reklamní plochu, tak tam nasázím všechno podstatné. A jakýkoliv volný prostor je luxusním mrháním plochy!". Je to opravdu chytré?

Eliška z ÚstíDneska o tom, proč je obecně dobré nedělat z grafiky skladiště.

Proč chtít a hlavně ctít prázdný prostor?Když dovolíte, níže ještě přidám pár příkladů, kdy naopak můžete vaši grafiku totálně zaplnit. Teď vás ovšem, přátelé, chci vyzvat:

Odvážně si hrajte s aktivním prázdnem ve vašem designu! Pozvěte prázdný prostot do vaší grafické hry. Ať to nedopadne třeba takhle...Co je negative space?

Citlivý grafik téměř nikdy nezaskládá všechen prostor, protože ví, že se v tom prostoru potřebuje kreativně pohybovat. Nikdy nezaplní úplně celý formát. Grafik aktivně využívá "negativní prostor" (negative space) ve svůj prospěch. Proč?

Protože přeplněná grafika téměř vždy vypadá amatérsky. Nabubřele. Hystericky. Zašpuntovaně. A svědčí o nedostatku nadhledu tvůrce.

A taky se tam nikdo necítí dobře.

Šikovný grafik ponechá krapet volného prostoru, protože myslí na diváka. Chce, aby si oko diváka mohlo v grafice odpočinout.


Dobrý grafik si všímá i tvaru tohoto prázdného prostoru.

Dobrý grafik si všímá, jak toto "prázdno" pomáhá zesilovat účinek aktivních prvků v ploše. Jak dobře tyto prázdné zóny akcentují sílu hlavního motivu.


A v neposlední řadě je více než užitečné nechat diváka, aby si v nějakém prázdném koutky grafiky stihl uvědomit, že váš produkt nebo službu chce. Je výhodné nechat kousek pro divákovu fantazii, pro rozvinutí jeho představy.


Věřte prázdnu!

  • Celý vesmír je jen a pouze ze 4 % tvořen hmotou, zbytek je NIC, Neobyčejně posvátné nic : )

  • Prohlédněte si prosím fotky Báry Prášilové – její snímky jsou dokonale čisté, klidné a sugestivní. Je to báječná práce s klidným prostorem!

  • Také není náhodou, že každý písmový font je konstruován s přímým zapojením prázdného prostoru mezi znaky, teprve pak to vytváří rytmus a písmo je díky tomu plynule a hladce čitelné.

  • Prázdný klidný prostor – je lehoučké posvátné vakuum v ploše, díky kterému se vaše super–důležité grafické prvky mohou naplno rozzářit v prostoru.

Pokud vám grafika nefunguje

  • Udělejte si klidně rychlou kontrolu, zda není grafika omylem zatížena postradatelným harampádím.

Wow! Konkrétní důkazJenže já to opravdu chci zaplnit!

Máte nutkání přeci jen úplně a nekompromisně zaplnit celý formát?

Ach jo, dobrá! Jen nezapomeňte, že vaše grafika musí jako celek vyzařovat svůj originální styl. Nikdy nezaplňujte formát až po okraj, když nemáte jasnou grafickou vizi a vyladěný svůj vizuální "rukopis".

Tady máte pár skvělých ukázek: je tam z 90 % zaplněná plocha a přesto to jsou parádní grafické lahůdky. Jsou svérázné a výrazné. Jsou nápadité.Všimli jste si, vždycky je tam nějaký skvělý nápad:

  • autorská ilustrace

  • chytrá hra s grafickým prostorem

  • velmi odvážná práce s písmem nebo dva rozstříhané portréty. V každém případě to vždycky chce nějaký vizuální nápad.


S pozdravem Michal Žižka15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page